МАРКЕТИНГОВА СТРАТЕГИЯ, НУЖНА ЛИ Е ТЯ?
В една от предишните ни публикации изяснихме какво означава маркетинг, макар и в съкратен вариант. Тук е моментът да дадем и съдържанието на термина “Маркетингова стратегия”. В тази статия ще опишем съдържанието и смисълът й, както и нейното функционално значение за всеки един бизнес, независимо от неговите размери. Ще дадем и причините, поради които маркетинговата стратегия е от изключително важно значение и е в основата на успехът на всеки един бизнес. Ще отговорим на въпросите:
- “Как се реализира тя?”
- “Кой я създава?”
- “На каква основа я изготвят компетентните лица?”
- “Каква е функцията й?”
- “До каква степен е ролята й в търговската политика?”
- “Взаимодейства ли тя с идеологията на бизнеса?”
- “Взаимодейства ли с тази на собственика на бизнеса”
- “Има ли отношение към продажбите и каква е зависимостта – право- или обратнопропорционална?”
- “Трябва ли маркетинговата стратегия да бъде част от общата бизнес стратегия и защо?”
- “Променя ли се маркетинговата стратегия?”
Забелязахте ли, колко много въпроси има, въпреки че тук са само част от морето с въпроси, свързани с маркетинговата стратегия?
Ето това е причината, поради която искаме да помогнем и да дадем отново практически насоки, свързани с въпросите посочени по-горе. Маркетингът е сравнително нова учебна дисциплина, както за университетите, така и за бизнеса. И все пак, всяко нещо има своята предистория или източник от където идва, затова може да се каже, че в съвремието ни понятието маркетинг и от тук маркетингова стратегия, има своето минало и история. Ако вземем буквалният превод на думата маркетинг, ще разберем и ще ни стане ясно какво означава, когато видим че българският й аналог е “търговия”, “пазар”, “пласиране”, “пазаруване”, “проучване на пазара”. Тоест, можем да кажем, че всичко онова което е в пряка връзка с продажбите, мястото им, клиентите и проучването на пазарите е част от маркетинговата стратегия. В недалечното ни минало, тази дисциплина е била предшествана от други, които са били аналогични и съобразени с пазарните принципи на времето. В съвремието ни пазарните отношения, психологията на продажбите и клиентите, местата за пазаруване, в т.ч. и маркетплейсовете, имат своя нов изглед, който налага и ползването на маркетингова стратегия или с други думи – стратегия за продажби.
От гледна точка на мястото, за което ще бъде изготвена стратегията, тя може да се раздели на две – за дигитална среда или за реална среда. От тук идват и термините маркетингова стратегия, и дигитална маркетингова стратегия. Втората, е част от първата и всеки уважаващ себе си бизнес, следва да има маркетингова стратегия, която се изразява и съдържа в отговорите на следното:
- Кои са потенциалните ни клиенти, какъв е техният профил?
- Къде биха дошли нашите потенциални клиенти, за да пазаруват от нас?
- С кое ние ще бъдем по-различни от останалите наши конкуренти?
- С какво нашите продукти ще ни отличават от нашите конкуренти?
- Каква ще бъде търговската ни политика, към новите наши клиенти и към нашите такива лоялни?
- Какво ще бъде визуалното представяне на бизнеса ни пред обществото?
- Какво послание “слоган” ще имаме към потребителите?
Маркетинговата стратегия ще бъде очертана с отговорите на тези въпроси. Разбира се всеки отговор на въпросите трябва да има почва под себе си, защото в противен случай стратегията за продажбите ще бъде несъстоятелна и дори да бъде успешно изпълнена, няма да бъде печеливша.
Важно е да се отбележи, че маркетинговата или дигиталната стратегия е част от общата бизнес стратегия и е гръбнакът, двигателят на бизнеса, защото носи приходите от продажбите му.
Обикновено зад всяка една маркетингова стратегия стои сериозен екип от специалисти, които освен че трябва да познават материята на конкретния бизнес, трябва да бъдат и професионалисти, а понякота и в интердисциплинарни области.
Маркетологът е в основата на създаването на маркетинговата стратегия или с други думи стратегията за успешните продажби. На него се пада честта, но и отговорността бизнеса да постига успехи и ръст в продажбите. Всяка изготвена стратегия, е в неразривна връзка с търговския отдел, търговските политики, визуалната комуникация с потребителите, и е в основата на начина и модела на представянето на продуктите, както и принципът на общуването с клиентите посредством рекламата в социалните пространства, гугъл и други подобни.
И “да”, отношението на маркетингът към продажбите е правопропорционален, неговата функция чрез стратегията е увеличаването на търговския дял на компанията и на бизнеса. Това се постига, както чрез изработването на подходящите търговски политики (маркетингови политики), позитивно визуално представяне, което е лесно смилаемо от потребителя на стоката/услугата, така и с точния слогън – послание, с което бизнесът пасивно да реализира комуникацията си с “публиката” за повишаването на търговския си имидж и обороти.
Маркетинговата стратегия е задължителна както за физическите търговски обекти, така и за онлайн магазините. Основната й цел е увеличаването на продажбите, а постигането й е в резултат на подходящото представяне на продуктите/услугите, на правилното място, в точното време. Комбинацията от търговски нюх, умения за анализ на изпълнението на целите и адекватното бизнес поведение, е гаранция за постигане на поставените цели и ръст на оборотите на фирмите.